אשטנגה יוגה - ashtanga Yoga

שיטה זו הקיימת בהודו 150 שנה, הגיעה לארצות הברית לפני עשרים שנה בלבד, אך נהפכה בתוך זמן קצר ללהיט בשל היותה יוגה דינמית ואינטנסיבית במיוחד.

מטרת האשטנגה היא לתרגל את התנוחות - האסאנות - בצורה אינטנסיבית, דינמית, אקטיבית ועם דגש על פיתוח הקואורדינציה של תנועה ונשימה. אימון יעיל בדרך זו מביא לפיתוח יכולות גופניות בלתי רגילות: חיזוק, גמישות, נשימה נכונה, וכן תחושת הרפיה. האשטנגה מחברת את התרגול לחיי היום-יום. המתאמן אינו חווה תחושה של התנתקות. כאן העבודה מתבצעת בעיניים פקוחות ועם גוף שאינו רפוי אלא מוחזק. מכיוון שכך, במהלך האימון מקבל המתאמן תחושות של אנרגיה, חיוניות וחיות שעוזרות לו להמשיך ולתפקד באופן נמרץ ויעיל במשך כל היום.

זוהי גישה ביוגה המדגישה רצפים מסויימים של תנוחות יוגה, כלומר התנוחות מבוצעות ברצף מסויים מבחינת מצבי הגוף, הנשימה והכוונת התודעה. הרצף בתרגול הוא שהפך את האשטנגה לגישה המפתחת עוצמה גופנית, נפשית ורוחנית המאפשרת תובנות מדיטטיביות עמוקות.  את השם אשטנגה יוגה ויניאסה טבע פאטבי ג'ויס מהעיר מייסור בדרום הודו, הנחשב לאבי השיטה. לפי ג'וייס הוא גילה את השיטה יחד עם מורו קרישנה מצ'ריה בכתבים עתיקים המתארים כיצד יש לתרגל את תנוחות היוגה.

DANA LONG2low

הסדרות באשטנגה יוגה

ישנן 6 סדרות במערכת האשטנגה יוגה. כל אחת נבנית על קודמתה ולכל אחת יש השפעות תירפויתיות ספציפיות. הסדרות הראשונות (primary) הנקראות גם Yoga Chikitsa מנקות ומסדירות את הגוף. הסדרות האמצעיות (intermediate) הנקראות גם Nadi Shodhana מטהרות את מערכת העצבים על ידי פתיחה וניקוי של ערוצי האנרגיה. הסדרות המתקדמות A B C D הנקראות גם Sthira Bhaga מאחדות את הכוח והחן של האימון ודורשות רמות גבוהות של גמישות וענווה.

מהי "סדהנה" ?

סדהנה (SADHANA) היא האמצעים (שהופנמו) לשיחרור מהתנגדות להיות בהווה. באחד מספרי הפילוסופיה המרכזיים, יוגה סוטרא לפטנג'לי, פרק ב' הנקרא סדהנהפאדה, מתייחסים לנושא זה. עיון בפרק אפשר שילמד שמדובר גם באמצעים וגם במטרה. כמו כן, בסוטרא 33 מצויין "מי שיש לו סדהנה הוא משוחרר מצמדי הניגודים". כלומר, התרגול הוא השחרור עצמו היות ומדובר באדם שהאמצעים שלו גם מגדירים אותו. כשהאדם משתמש בהם באופן מסוים חל בו שינוי.

כוונת אתר זה ליצור מרחב של למידה בתחום האשטנגה יוגה. אם תרצו, חלק מהסדהנה שלכם.

בשנים האחרונות נסע למייסור אשר בדרום הודו, נישבה בקסמי האשטנגה יוגה ויניאסה כפי שנלמדת במייסור ע"י סרי פאטבי ג'וייס ומאז מלמד אשטנגה וממשיך בלימודי האשטנגה יוגה ויניאסה אצל ג'ון סקוט, אנגליה.

>>לוח שיעורי יוגה במרכז. הרשמה להתנסות

 >>קראו על עוד סגנונות תרגול יוגה בתפריט למטה

 

 

 # מאמרים לתרגול עצמי בבית  # כל המאמרים

# שיעורים מקוונים אחד על אחד ומפגשי הכנה ללידה

גלו אותנו גם ברשתות החברתיות - ביקורות, תמונות, לייבים וסרטונים: 

פייסבוק
אינסטגרם גוגל - יוגה במרכז YOUTUBE