תרגול יוגה לנשים בהריון

תרגול יוגה במהלך ההיריון הוא חיוני ובריא. תנוחות היוגה מגמישות את השרירים והמפרקים, משחררות מתח וכאב האופייניים לתקופת היריון ומכינות את הגוף לקראת הלידה

כתבה: דנה לביא דברת, "במרכז"

 

לרשימת תרגולי יוגה חינמיים מומלצים לנשים

אינדקס שיעורי יוגה מוקלטים

 

תרגול היוגה בזמן ההיריון מאפשר להתמודד ולהקל על סימפטומים שונים כמו כאבים באגן ובגב, בצקות ודליות ברגליים, עייפות, קשיי נשימה ועוד. בתרגול יוגה לנשים בהיריון מושם גם דגש על חיזוק שרירי קרקעית האגן הנחלשים במהלך ההיריון ובייחוד בלידה. על ידי תרגול יומיומי של שרירי קרקעית האגן ניתן למנוע חתך במהלך הלידה ודליפות שתן וצניחת איברים בהמשך.

היוגה מכינה את גוף האישה לתהליך הלידה, הלידה היא בראש ובראשונה פעולה גופנית רבת עוצמה לכן על האישה להגיע ללידה עם גוף חזק, גמיש ובריא. היוגה גם מציעה תנוחות, תנועות אגן ונשימה המתאימות לזמן הצירים, מפחיתות את הכאב ומקדמות את תהליך הלידה.

היוגה מלמדת את האישה גם להרפות, לנשום ולשחרר ואלו חיוניים ביותר בזמן הלידה, כשהאישה מתוחה ורמת האדרנלין שלה גבוהה הלידה לא מתקדמת, ואילו כשהאישה רגועה ורפויה הצירים מתחזקים והלידה מתקדמת.

 

עשרת שלבי תרגול יוגה לנשים בהריון

נמצא מקום שקט בבית, נניח מזרון או נתרגל על שטיח, נקרא את כל ההנחיות ברצף ורק אז נתחיל את התרגול שלב אחר שלב. חשוב לתרגל על-פי היכולת, מתוך הקשבה לגוף. מומלץ ללבוש בגדים נוחים ולא לאכול ארוחה לפני התרגול.

 

1. יוגה מודרה - נשב על הברכיים, נפשק מעט את הברכיים ונניח את האגן על העקבים, נשלח את פלג הגוף העליון מטה אל המזרון, המצח מונח על המזרון, הידיים ישרות לפנים. זוהיתנוחה של מנוחה ושחרור, נשאר בתנוחה למספר נשימות עמוקות, נחוש שהגוף הולך ומרפה עם כל נשיפה.

 

 

 2. תרגיל לחיזוק שרירי קרקעית האגן ושחרור הגב - נעמוד בעמידת שש - כפות הידיים ברוחב הכתפיים, הברכיים ברוחב האגן, כפות הרגליים מקבילות זו לזו, הגב ארוך וישר. 

בנשיפה נאסוף את שרירי קרקעית האגן ונקמר/נעגל את הגב, הראש מופנה מטה, סנטר מתקרב לכיוון בית החזה.  בשאיפה נשחרר את שרירי קרקעית האגן ונקער/ נקשית בעדינות את הגב, בית החזה נפתח והראש מתרומם מעט. נחזור על התרגיל מספר פעמים. 

 

ייתכן ובהתחלה יהיה קשה לאסוף את שרירי קרקעית האגן אך עם ההתמדה בתרגול זה נעשה ברור ומוחשי יותר. (האיסוף של שרירי קרקעית האגן מתבטא באיסוף השרירים הללו כלפי מעלה לתוך הגוף, זה לא כיווץ חזק). 

 

 

3. מנוחה ביוגה מודרה - מעמידת 6 נפשק מעט את הברכיים ונניח את האגן על העקבים, נשחרר את פלג הגוף העליון מטה אל המזרון, המצח מונח על המזרון. זוהי תנוחה של מנוחה ושחרור, נשאר בתנוחה למספר נשימות עמוקות, נחוש שהגוף הולך ומרפה עם כל נשיפה. (כמו תמונה מס' 1)

 

 

4. סיבובי אגן - נחזור לעמידת שש, נניע את האגן באיטיות בתנועה מעגלית מספר פעמים לכיוון אחד ולאחר מכן מספר פעמים אל הכיוון השני, תוך כדי התנועה ננשום נשימות עמוקות. 

לאחר מכן ננסה להניע את האגן בצורה של שמיניות מספר פעמים לכל כיוון. תרגיל זה משחרר כאבים מן האגן והגב התחתון במהלך ההיריון והוא גם תרגיל מרגיע לזמן הצירים. התנועה הסיבובית של האגן מקלה על כאבי הצירים ומסייעת לתינוק להתקדם בתעלת הלידה.

  

5. יוגה מודרה בפיסוק רחב - מעמידת שש נפשק את הברכיים בפישוק רחב ככל האפשר, בהונות כפות הרגליים נוגעות זו בזו והעקבים פתוחים לצדדים. נניח את האגן על העקבים, נניחאת אמות הידיים על המזרון ונרפה את פלג הגוף העליון. אם תנוחה זו מתאפשרת בקלות ננסה להניח את הראש ובית החזה על המזרון וניישר את הזרועות קדימה. (אם התנוחה יוצרת לחץ על הבטן ניתן להניח כריות מתחת לבית החזה). נשאר בתנוחה זו למספר נשימות עמוקות, נחוש שהגוף הולך ומרפה עם כל נשיפה.

 

 

 6. תנוחת הכלב - נחזור לעמידת שש - כפות הידיים מעט קדימה מקו הכתפיים, הברכיים ברוחב האגן, כפות הרגליים מקבילות זו לזו, הגב ארוך וישר. נניח את בהונות הרגליים על המזרון, ננתק את הברכיים ונשלח את האגן אחורה ומעלה. כעת ניישר את הברכיים במידת האפשר, נשמור על הגב ארוך וישר וננסה להניח עקבים על המזרון, כפות ידיים ורגליים משתרשות אל האדמה. נשהה בתנוחה למספר נשימות עמוקות. לאחר מכן נשחרר את התנוחה וננוח בתנוחת יוגה מודרה. ניתן לחזור על התנוחה פעם נוספת.   

 

 

 

 

וגה לנשים בהריון

7. פיתול בעמידת שש - נחזור לעמידת שש, בשאיפה נרים את יד ימין מעלה לכיוון התקרה ונתארך, המבט אל כף היד, בנשיפה נוריד את יד ימין, נשחיל אותה מתחת ליד שמאל ונניח את צד הראש הימני והכתף הימנית על המזרון.

וגה לנשים בהריון

בשאיפה הבאה שוב נרים את יד ימין מעלה ונחזור על התרגיל פעמיים נוספות. בפעם השלישית נשאר בתנוחת הפיתול למספר נשימות עמוקות. נחזור על התרגיל עם צד שמאל שלוש פעמים, בפעם השלישית נשאר בתנוחה למספר נשימות.

    

  

8. תנוחת האישה - נעבור לשכיבה על הגב, נצמיד כף רגל אל כף רגל, כפות הרגליים קרובות אל המפשעות, הברכיים נפתחות לצדדים ושוקעות לכיוון הרצפה. מומלץ להניח כריות מתחת לברכיים על מנת להפחית עומס מהמפשעות ומהגב התחתון.

וגה לנשים בהריון

 

את כפות הידיים נניח על הבטן התחתונה או לצד הגוף. נשאר בתנוחה למספר דקות תוך כדי נשימה עמוקה, לפי מידת היכולת, עם כל נשיפה נחוש שהברכיים שוקעות עוד מטה ומפרקי הירכיים נפתחים ומשתחררים. בתום התרגול נשחרר וניישר את הרגליים זו אחר זו בעדינות,ננוח לרגע בשכיבה על הגב עם רגליים ישרות. 

 

 תנוחה זו חשובה מאד לנשים בהיריון, היא משחררת את מפרקי הירכיים, מאפשרת זרימת דם טובה לאברי האגן והרחם ויוצרת איזון הורמונאלי. ניתן לתרגל אותה על בסיסי יומיומי, אפילו במיטה לפני השינה.

 

 

9. רגליים ישרות על הקיר - נשב לצד קיר כשירך אחת נוגעת בקיר ואז נסתובב נשכב עם הגב על המזרון, האגן קרוב אל הקיר, נרים את הרגליים ונניח אותן ישרות על הקיר. נפנה את הבהונות אלינו ואת ונמתח את העקבים אל הקיר.

וגה לנשים בהריון

 נשלח את הידיים רחוק מעבר לראש ונניח אותן על המזרון. נשאר בתנוחה זו למספר דקות וננשום נשימות עמוקות. לאחר מכן נפתח את הרגליים לפישוק רחב, הרגליים מונחות מפושקות על הקיר, בהונות הרגליים פונות פנימה, העקבים מתוחים אל הקיר. נשאר בתנוחה זו למספר נשימות עמוקות. על מנת להשתחרר מן התנוחה נצמיד את הרגליים נתגלגל אל צד הגוף ונשכב על הצד.

תרגיל זה משפר את החזר הדם הוורידי מן הרגליים אל הלב, מונע בצקות וורידים נפוחים ברגליים. ניתן לתרגל רק תנוחה זו גם בסוף יום עבודה כדי להפחית מן העומס הנוצר ברגליים בזמן ההיריון.

  

 

10. תנוחת הרפיה לנשים בהיריון – נשכב על צד שמאל, נניח כרית מתחת לראש, ניישר את רגל שמאל ונכופף את רגל ימין, נניח כרית מתחת לברך הימנית. יד ימין כפופה לצד הראש,הראש מופנה ימינה ולחי שמאל מונחת על הכרית. יד שמאל יכולה להיות ישרה לצד הגוף או כפופה ליד הראש. תנוחה זו נוחה מאד לנשים בהיריון וטובה גם לזמן השינה.

נשאר בתנוחת ההרפיה, ננשום נשימות עמוקות אל הבטן. עם כל שאיפה נחוש שהבטן מתמלאת בעדינות, עם כל נשיפה נחוש שהבטן שוקעת. לאחר מכן נחזור לנשימה טבעית. נחוש שהגוף שוקע אל תוך המזרון והאיברים נעשים כבדים ורפויים. נשאר במנוחה 5-10 דק'.

וגה לנשים בהריון

 

 טיפ:

בעת ההיריון, בייחוד בשבועות האחרונים, יש נשים החשות סחרחורת כאשר הן שוכבות על הגב (משום שהמשקל הכבד של הרחם לוחץ על כלי דם ומאט את מחזור הדם). אם הדבר קורה לכן הימנעו מכל התרגילים הכרוכים בשכיבה על הגב.

 

שיעורי יוגה להריון ואחרי לידה מתקיימים בסטודיו שלנו או אונליין מהבית, בקבוצה או כשיעור פרטי לבחירתך 

 

קורס הכנה ללידה

נשים בהריון ובני זוגם מוזמנים לתרגול משותף כהכנה ללידה. בואו ללמוד יחדיו כיצד בן הזוג יוכל להשתלב באופן פעיל בהקלה על כאבי הצירים ובמהלך הלידה. בערב נתרגל תנועה, עיסויים, קול ונשימה. מועד חדש אחת לחודשיים . למידע נוסף על הכנה ללידה תאריך חדש בהרשמה טלפונית או בדוא"ל

 

 

מוזמנים לתרגל איתנו גם בבית - עוד סרטונים ב - YOUTUBE  או פשוט כיתבו להתנסות בוואטצאפ

שיעורי יוגה נשית ויוגה להריון מומלצים לתרגול בבית

Ten Minute Ab Workout - תרגול יומי לנשים להורדת הבטן. חיזוק שרירי בטן, חיזוק רצפת אגן - ללא נזק !

תרגול יומי לנשים. שלוש דקות: חיזוק שרירי בטן. חיזוק רצפת אגן - ללא נזק !

WOMEN YOGA - תרגול יוגה נשית. נושא: האגן הנשי

 Yoga for women - תרגול יוגה נשית. נושא: "ניקיון פנימי ופתיחה של החזה"

שיעור יוגה נשית ויוגה להריון

 

 

מידע נוסף להריון 

שאלון לנשים בהריון (יש למלא ולהעביר לי לפני תחילת תרגול) 

מה להביא לשיעור יוגה ראשון ? 

אינדקס מאמרים מקצועיים בנושא יוגה נשים ויוגה לנשים 

יוגה בהריון - להכיל את השינוי  

היפרדות בטני בהריון ואחרי לידה

סימפיזיוליזיס בהריון - כאבים באגן בהריון

 

>> שבוע התנסות בעלות שיעור בודד - בסטודיו או באונליין לבחירתך

whatsup100

 

 

 
רוצים שיעור יוגה חינם ? הירשמו לערוץ היוטיוב שלנו

 

 online health

להתנסות ביוגה? "שבוע בשבעים":

בסטודיו: שבוע התנסות ללא הגבלה בעלות שיעור בודד

באונליין: שני שיעורי התנסות ב-70 ש"ח בלבד

 

 

הכי משתלם מנוי שנתי: 

# גישה חופשית לכל שיעורי האונליין והסטודיו

# סיסמה אישית לספריית שיעורי היוגה המוקלטים 

# ייעוץ וליווי אישי

# איכות HD

רוצה מנוי יוגה ? הקליקו כאן  

 

יש היום יוגה ? ראו לוח שיעורי יוגה מרכז  

מאמרים לתרגול יוגה בבית  # כל המאמרים

הירשמו לערוץ היוטיוב שלנו וקבלו ראשונים סרטונים לתרגול עצמי 

 

פייסבוק  אינסטגרם  יוטיוב  ביקורות גוגל  וואטצאפ      

 

 

 

 
top